ניווט מהיר
שילה - עמותה לפיתוח שרותים לאזרח הותיק בחיפה

 

מאמרים

אתם מטפלים בבן משפחה מבוגר? מדריך

אתם מטפלים בבן משפחה מבוגר? מדריך

 

 

הידרדרות במצב בריאותו של בן משפחה מבוגר עלולה להתרחש באופן פתאומי או איטי ולהוביל ל הדרדרות ניכרת בתפקודו של המבוגר.

 

בני המשפחה נדרשים להיערך למצב החדש, של מעבר מעצמאות לתלות חלקית או מלאה - ולקחת חלק פעיל בטיפול.

 

זוהי משימה מורכבת, ממושכת, המצריכה משאבים כלכליים, משאבי כוחות וזמן, יכולת התמצאות בסבך הבירוקרטיה ואף מזמנת התמודדות רגשית עם המצב והשלכותיו הישירות על חיי המשפחה.

מטפלים בבני משפחה - מדריך
 

 

הכרה, זיהוי ועיבוד הם שלב הכרחי – אתם שמים לב יותר ויותר לירידה בתפקוד של בן המשפחה המבוגר. היא שכחה כמה פעמים את הגז פתוח. הוא מבקש פתאום שילוו אותו לבדיקות, למרות שתמיד היה עצמאי. הבית נראה פחות מסודר. הסימנים מתרבים ואתם מבינים שדרוש סיוע, בהיקף מלא או חלקי. חשוב שתכירו בזה שבן משפחה אהוב הופך יותר ויותר תלותי, ונזקק לסיוע. קבלת השינוי כואבת, אך הכרחית להמשך.


התחנה הראשונה: הרופא הגריאטר בקופת החולים – חשוב לקבוע פגישה ובה לספר כל פרט במצב הנוכחי של בן המשפחה כפי שאתם מבינים אותו. העלו מולו את החששות שמטרידים אתכם. הגריאטר יוכל לזהות סמנים להמשך אבחון וגם להמליץ על הצעדים הבאים. למדו את האבחנה שלו ועל ההתמודדויות בזקנה. ידע הוא הכנה לקראת הבאות.


מיפוי משאבים – אחרי שהכרתם בזה שדרוש סיוע כדאי להתחיל במיפוי משאבים: מהם התחומים בהם הוא נזקק לסיוע? אילו זכויות עומדות לרשותכם? אילו שירותים קיימים בקהילה? מה תמהיל השירותים המיטבי שהכי מתאים לבן המשפחה שלכם?


חלוקה בנטל – קיימו פגישה משפחתית בנושא. חלקו ביניכם את המשימות וגם הזמנים שכל אחד מבני המשפחה הפעילים בטיפול, לוקח על עצמו. הקפידו על שיח פתוח, חיובי ומשתף – על מנת שלא יווצרו כעסים או תסכולים.


אל תוותרו על עצמכם – קבעו בלו"ז השבועי שלכם גם מועדים לפנאי משמעותי (מופע, בילוי עם חברים, נופש או פעילות גופנית) ללא אשמה. הזמנים האלה, המוקדשים לכם בלבד, טוענים את הכוחות ומסייעים בהתמודדות עם המשימה השוחקת.


התבוננו רחב – המציאות המורכבת מזמנת לעתים היפוך תפקידים. בעבר הייתם תלויים בטיפולו של ההורה ועכשיו זה הפוך. הוא זקוק לכם. יש בני משפחה שיראו בזה כבוד וזכות ויש מי שהסיטואציה תעיר בהם פצעי ילדות. במקרה כזה, כדאי לשקול סיוע מקצועי לעיבוד.


היעזרו! – יש בקהילה שורה ארוכה של שירותים לאזרחים וותיקים עם ירידה תפקודית פיזית או קוגניטיבית. שירותי סיעוד בבית, שירותים מקצועיים עד הבית וגם מסגרות חברתיות – מרכזי יום. עבור בן המשפחה מדובר בסיוע מקצועי, ביציאה מהבית, בפעילויות והנאה – ועבורכם, הפוגה, הזדמנות לחידוש כוחות.

 

סגל העובדים הסוציאליים והגרונטולוגים בשירותי שילה עומד לרשותכם, בני המשפחה המטפלים:

  • סיוע במימוש זכויות
  • הנגשת מידע רלבנטי
  • ליווי, תיווך ותמיכה
  • עין מקצועית בוחנת וליווי אישי שוטף: דיווח על כל שינוי במצבו של ההורה
  • קבוצות מידע ותמיכה


מוזמנים ליצור קשר!

 

דברו איתנו
כשאכפת, הכל אחרת

שילה, עמותה לפיתוח שירותים לאזרח הוותיק בקהילה (ע"ר)   |   ברכה חבס 14, חיפה 3339319   |   טלפון 04-8384335   |   פקס 15348376790

מוקד אנושי זמין 24/7 שעות:  1700-50-60-02   |   בקרו אותנו בפייסבוק בקרו אותנו

אודות הנגישות

הפעל נגישות

בניית אתרים

צור קשר
דברו איתנו בוואטסאפ
בקרו אותנו בפייסבוק
סגור חלונית
צור קשר

לחצו לחיוג מהיר 04-8384335