ניווט מהיר
שילה - עמותה לפיתוח שרותים לאזרח הותיק בחיפה

 

שרותי סיעוד

איך בוחרים שירותי סיעוד, מטפל סיעודי ועובד זר?

 

בן משפחה אהוב הולך והופך סיעודי. הוא חווה ירידה ניכרת בתפקודו הגופני או הקוגניטיבי. הוא נזקק לעזרה בביצוע פעולות יומיומיות כמו רחצה, הכנת אוכל וקניות. החלטתם שהגיעה העת להעסיק מטפל סיעודי לסיוע בתפקודו היומיומי. הבחירה אינה פשוטה – המטפל, הזר או המקומי, צפוי לסייע לבן המשפחה במשימות אישיות, חלקן פרטיות ולשהות בחברתו ובבית, זמן ממושך.

 

אז איך בוחרים? ראשית עליכם להרגיש ולדעת שאתם בידיים טובות, הן מבחינת שירותי הסיעוד בהם בחרתם והן על ידי התאמה מרבית בין האדם הזקוק לסיוע ובין המטפל/ת הסיעודי/ת. התאמה לשירות, לעו"ס המלווה ולמטפלת - היא גורם מפתח.

 

רונה שיף, מנהלת שירותי הסיעוד בעמותת שילה, מרחיבה. "ראשית, יש לוודא שהביטוח הלאומי אישר את היותו של בן המשפחה סיעודי ושרשות האוכלוסין וההגירה התירה העסקת עובד זר. לאחר מכן, אפשר להתקדם עם ההשמה".

 

בחירת החברה - "הצעד הראשון הינו יצירת קשר עם שירותי סיעוד מקצועיים, ותיקים ואמינים, אשר תשמש כגורם מתווך בין המשפחה לעובד/ת הזר/ה. בדקו האם יש לכם אוזן קשבת, מענה מקצועי ונכונות לסייע. תארו בהרחבה לעובדת הסוציאלית של השירות את מצבו, סדר יומו וצרכיו של בן המשפחה. ככל שהמידע יהיה מדויק, מקיף ומפורט יותר, כך תוכל להתבצע התאמה טובה יותר למטפל/ת", אומרת שיף.

 

שפה והכשרה"תקשורת בהירה וברורה בין העובד הזר לאדם היא חיונית. אנחנו בשילה מאפשרים השמה של עובדים זרים במגוון רחב של שפות", מציינת שיף ומוסיפה: "לצד שפת תקשורת נוחה ומתאימה, יש לוודא שחברת הסיעוד שבחרתם דואגת לפיקוח שוטף על השתלבותו של העובד הזר וכן שהעובד עבר הכשרה מתאימה לתפקידו או צפוי לעבור כזו. לאחר ההשמה, מומלץ לקיים מפגש ראשוני של תיאום ציפיות עם המטפל הסיעודי, בן המשפחה והעו"ס. ככל שניתן, אפשרו לאדם להיות חלק מתהליך הבחירה של המטפל/ת המיועד – הם צפויים לשהות זמן רב זה בחברתו של זה", מציינת שיף ומזכירה לוודא שהחברה מספקת גיבוי טיפולי איכותי למקרה חופשה או מחלה של העובד הקבוע.

 

העסקה מלאה"העסקת עובד זר סיעודי לבן משפחה, משמעותה גם הפיכת המשפחה למעסיק לכל דבר, על כל ההתעסקות הביורוקרטית הכרוכה בכך", מזכירה שיף. "מומלץ להיעזר בנושא בשירותי הסיעוד בהם בחרתם, כדי לוודא שמלוא הזכויות משולמות כחוק. לחילופין, כדאי לבדוק בשירות הסיעוד האם קיימת אפשרות להעסקה מלאה של העובד הזר, שתוריד מכם את ההתעסקות בהפרשות פנסיוניות, פיצויים וכל היבט הקשור להעסקתו. זה מבטיח עבורכם ראש שקט ומיקוד בהיבט הטיפולי בלבד".  

 

 

דברו איתנו
כשאכפת, הכל אחרת

שילה, עמותה לפיתוח שירותים לאזרח הוותיק בחיפה (ע"ר)   |   ברכה חבס 14, חיפה 3339319   |   טלפון 04-8384335   |   פקס 15348376790

מוקד אנושי 24 ש' ביממה:  1700-50-60-02

הפעל נגישות

בניית אתרים